W związku ze zgłaszanymi przez Państwa pytaniami dotyczącymi przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności wyjaśniamy, iż zgodnie z przepisami ustawy z dnia Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. poz. 1716) z dniem 1 stycznia 2019 r. w prawo własności tych gruntów.
Przez grunty zabudowane na cele mieszkaniowe należy rozumieć nieruchomości zabudowane wyłącznie budynkami:
1) mieszkalnymi jednorodzinnymi lub
2) mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne, lub
3) o których mowa w pkt 1 lub 2, wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nastąpi z mocy ustawy i nie wymaga żadnych działań czy to z Państwa strony czy też ze strony wspólnoty mieszkaniowej. Ustawa nie nakłada jakichkolwiek obowiązków na wspólnoty mieszkaniowe istniejące w budynkach posadowionych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, ani też nie przyznaje wspólnotom jakichkolwiek uprawnień związanych z procesem przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności.
Dotychczasowe opłaty za użytkowanie wieczyste zostaną przekształcone w opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Opłaty te właściciele lokali wnosić będą co do zasady przez okres 20 lat w wysokości ostatnio ustalonej opłaty za użytkowanie wieczyste. W przypadku gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa istnieje możliwość uzyskania bonifikaty w opłacie przekształceniowej w maksymalnej wysokości 60% opłaty w przypadku jej jednorazowego wniesienia. W przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego (np. Miasta Wrocław) udzielenie takiej bonifikaty możliwe będzie jedynie w przypadku podjęcia stosownej uchwały przez radę gminy lub miasta. Rada Miasta Wrocławia dotychczas nie podjęła decyzji w tej kwestii. Szczegółowy tryb uzyskiwania prawa do bonifikaty uregulowano w przepisach ustawy.
Link do artykułu, który w naszej ocenie prawidłowo i zwięźle wskazuje charakter zmian i ich konsekwencje:
Szanowni Państwo,
mamy przyjemność ogłosić, iż nawiązaliśmy współpracę partnerską z firmą FORTUM, będącą jednym z największych koncernów energetycznych w Europie. Jest to jedyny na rynku wrocławskim dostawca sieciowej energii cieplnej.
Specjalnie dla naszych klientów została przygotowana oferta z gwarancją stawki aż do końca 2025 roku. Oferta gwarantuje ceny niższe niż ustawowe w roku 2024 a w roku 2025 niższe niż taryfy zatwierdzone przez prezesa URE dla sprzedawców urzędowych. Aby skorzystać z oferty, wystarczy zeskanować QR kod z poniższej planszy lub wejść w link https://czystaenergia.fortum.pl/partnerzy?utm_source=ForumWroc.
Dlaczego Fortum? Cena prądu oferowana przez sprzedawcę będzie niższa niż ustawowa do końca 2024 roku i niższa niż taryfy zatwierdzone na 2025 rok. Ponadto w pakiecie otrzymacie Państwo takie usługi jak:
– Fortum assistance, w którym m.in. naprawy hydrauliczne oraz elektryczne, naprawy sprzętów RTV/AGD,
– Wygodna aplikacja Moje Fortum do zarządzania zużyciem prądu,
– Rozliczanie na żądanie,
– Możliwość przesunięcia terminu płatności faktury do 14 dni.
Zachęcamy do skorzystania i cieszenia się niższą ceną za prąd!
„Od poniedziałku (16 września) będą wydawane worki z piaskiem. Wiemy, że niektórzy z Państwa potrzebują worków i piasku, by zabezpieczyć własne garaże, ponieważ w przypadku stanów alarmowych na rzekach w budynkach położonych w ich pobliżu dochodzi np. podchodzenia wód gruntowych albo budynki położone są w obniżeniu i ktoś obawia się zalania np. podziemnego garażu. Dla takich osób przygotowaliśmy worki i piasek na terenie ZDiUM przy ulicy Długiej.
Jutro od godziny 12 do 19 oraz we wtorek i środę od 8 do 19 będzie można odbierać worki i samodzielnie ładować je piaskiem. Na miejscu jest 60 ton piasku i w razie potrzeby dowiezione zostanie więcej. WAŻNE! Każdy będzie mógł indywidualnie wziąć jednorazowo maksymalnie 20 worków z piaskiem. Worki należy załadować samodzielnie!
Nie będziemy wydawać pustych worków! To warunek konieczny, by worki z piaskiem trafiły faktycznie do osób, które wykorzystają go do ochrony przeciwpowodziowej. Niestety, nie dysponujemy samochodami, którym moglibyśmy pomóc w transporcie worków, ponieważ wszystkie będą użyte do zabezpieczania wałów i ochronie infrastrukturalnej miasta. Każda para rąk do pracy jest w takich dniach ważna i cenna – dlatego wszyscy którzy chcieliby pomóc w tych działaniach prosimy o zgłoszenia do Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, które będzie kierowało na poszczególne miejsca” – poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.